Kwiaty na ślubie i weselu

Symbolika kwiatów i ich wybór w celu ozdoby sali weselnej

Nikt nie ma chyba wątpliwości co do tego, że sala weselna stanowi kluczowy element przy okazji każdej ceremonii zaślubin. Musi ona więc zostać należycie przygotowana, aby zaproszeni przez nas goście czuli się odpowiednio. Najistotniejszą kwestią wydaje się dobór ozdób, które nie tylko uatrakcyjnią wnętrze, ale przekażą swego rodzaju ładunek emocjonalny i symboliczny.


zaproszenia-bukiet-slubny
Już zaproszenia mogą być powiązane z zaplanowanym wystrojem kwiatowym sali weselnej

Symbolika kwiatów

zaproszenie-z-czerwoną-różą
Klasyczna czerwona róża

Tak jest chociażby w przypadku kwiatów, które od tysięcy lat stanowią kluczowy atrybut każdego wesela. Pojawiają się w kościele, u boku panny młodej i wreszcie w sali weselnej. Ich znaczenie jest różne w zależności od tego, jakiego rodzaju kwiaty wybierzemy. I tak chociażby lilie od setek lat symbolizują niewinność, tulipany radość, a bez szczęście. Oczywiście najważniejsza w tym zestawieniu jest róża, która jest odwiecznym symbolem miłości. Idealnie wkomponuje się ona zarówno w bukiet panny młodej, jak i w ramach ogólnego wystroju weselnego.

Uwaga na pomyłki!

zaproszenie-na-slub-konwalia
Konwalie idealne na czerwcowe śluby

Ozdoby weselne na bazie kwiatów muszą być zgodne również z symboliką ich koloru. Jeżeli chcemy, aby w naszym małżeństwie pełno było dzieci, powinniśmy oprzeć wystrój na kolorze zielonym. Możemy połączyć to również z symbolami miłości, namiętności i zmysłowości, przypisywanymi kwiatom o kolorze czerwonym. Wiele par młodych chce podkreślić również czystość swojego uczucia. W takim wypadku powinny zdecydować się one na kolor biały, który dodatkowo wyróżnia się tym, iż można go w sposób dowolny łączyć z innymi odcieniami.

A co na stole?

czerwona dekoracja butelki

Znaczenie dla symboliki wesela ma również wystrój stołu weselnego. Na nim także powinny znaleźć się kwiaty. Musimy jednak uważać, aby nie wpaść w swoistą pułapkę przy wyborze konkretnych wiązanek. Jeżeli bowiem na stołach dominować będzie narcyz, damy wyraz zazdrości i zapatrzenia w swoje wdzięki. Złym wyborem będzie również hiacynt, symbolizujący smutek. Idealnym pomysłem okazać się mogą za to anemony - wyglądają pięknie i symbolizują nadzieję. Niezwykle często na weselnych stołach pojawiają się także stokrotki, które oznaczają współdzielenie uczuć. Jak więc widać, dobór kwiatów ma ogromne znaczenie w sensie symbolicznym. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby wszystkie tego typu elementy były zgodne z naszymi uczuciami, warto dokonać świadomego wyboru.